Pierwsze dziecko – pierwszy ząbek

Ząbki mleczne zaczynają wyrzynać się około szóstego miesiąca życia. Za normę przyjmuje się przedział 5-10 miesiąc wyrzynania u dzieci donoszonych, a 6-11 u wcześniaczków.

Najszybciej „kiełkują” dolne siekacze – przyśrodkowe, czyli tzw. „jedynki” – mleczaki. U niektórych brzdąców, jakie pierwsze, mogą pojawić się górne siekacze – jest to zależne od indywidualnych cech genetycznych, odziedziczonych przez małego człowieka. Gdy w głowach młodych rodziców wyświetla się hasło: „na świat ma przyjść nasze pierwsze dziecko – jak się na nie przygotować, co kupić, jakie informacje wcześniej zebrać?”, zwykle temat ząbkowania nie należy do najpilniej omawianych kwestii. A warto – zawczasu – zebrać informacje o dobrych dziecięcych stomatologach oraz o sposobach pielęgnacji mleczaków i jamy ustnej naszego brzdąca.

Podpytajmy się też znajomych rodziców o metody ukojenia bólu małych dziąseł. W aptekach są dostępne kremy i maści uśmierzające pieczenie, szczypanie i obrzęk tkanki. Warto też przykładać do policzka szkraba kostki lodu, zawinięte w bawełnianą chusteczkę. Etap smoczkowania, przedłużany do czasu wyrznięcia się wszystkich ząbków, nie jest najlepszym rozwiązaniem problemu. Choć ssanie i gryzienie smoczka uspokaja dzieci, może jednak powodować wady zgryzu, które trudno jest potem wyleczyć.

W efekcie, gabinetach stomatologii dziecięcej dzieją się dantejskie sceny: dzieci płaczą wraz z rodzicami, konieczne jest farmakologiczne uspokojenie malutkiego pacjenta albo zalecenie, by rodzice nie wchodzili we dwójkę do gabinetu. Jeśli źle znosimy dentystyczne widoki, w gabinecie wystarczy obecność lekarza, kilkumiesięcznego pacjenta i naszego cierpliwego partnera. Gdy stres rodzicielki udziela się dziecku – poczekajmy na bliskich przed drzwiami gabinetu. W prywatnych klinikach ortodontycznych personel szczegółowo i życzliwie odpowiada na wszystkie pytania młodej mamy – zamiast więc wysłuchiwać przez ściany łkania badanego maluszka, dowiedzmy się o sposobach leczenia małych ząbkach, o kosztorysie i grafiku przyjęć, stworzonych przez naszego lekarza prowadzącego.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: