Zapobieganie próchnicy

Kiedy dziecko będzie w wieku dwóch i pół lat, najprawdopodobniej będzie miało już wszystkie mleczne ząbki. Ich komplet to dziesięć zębów, po cztery siekacze na górze i na dole, cztery trzonowe również na górze i dole oraz po dwa kły na dolne i górnej szczęce. Drugie zęby trzonowe umiejscowione są najgłębiej, wyrastają najpóźniej i to one przy wyrzynaniu się mogą powodować pewne dolegliwości.

Kiedy dziecko ma już wszystkie mleczaki, tym bardziej należy dbać i uczyć dziecko samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej. Każdy z zębów ma teraz swojego sąsiada, tym łatwiej więc resztki pokarmu zalegają między nimi. Proste ruchy w górę i w dół powinny wystarczyć do dostatecznego wyczyszczenia zębów. Jeszcze skuteczniejsza będzie szczoteczka elektryczna, której używanie będzie dodatkowo nie lada atrakcją dla malucha. Należy przypilnować, aby tylne zęby były czyszczone równie dokładnie jak przednie. Najważniejsze jest mycie zębów przed snem, aby resztki jedzenia nie zalegały w buzi przez całą noc. Równie ważne jest mycie zębów po śniadaniu. Powinniśmy zadbać o to, aby ta czynność weszła dziecku w nawyk. Po pozostałych posiłkach, jeżeli dziecko nie umyje zębów, dobrze jest, jeżeli chociaż przepłuka buzię wodą. Nie jest odkryciem fakt, iż najbardziej szkodliwe dla zębów są słodycze, a najbardziej toffi i lizaki. Jeżeli pozwalacie dziecku na słodycze, pamiętajcie, aby dopilnować żeby zjadło całą porcję na raz, a nie na raty.

Najkorzystniejszy natomiast wpływ na szkliwo zębów mają związki fluoru, które chronią przed żrącym działaniem kwasów, które otwierają drogę bakteriom próchnicznym. Jeżeli nie wiemy, jaka jest zawartość fluoru w naszej wodzie pitnej, możemy uzyskać taką informację w lokalnym ośrodku sanitarno-epidemiologicznym. Wówczas łatwiej będzie zadecydować czy należy dodawać do wody tabletki fluoryzujące czy nie. Najczęściej jednak wystarczy systematyczne używanie pasty fluoryzującej. Jeżeli szkliwo dziecka jest wyjątkowo mało odporne, lekarz dentysta powinien zalecić dodatkowe zabiegi fluoryzujące.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: