Ząbkowanie

Ząbkowaniem nazywamy wyrzynanie się zębów mlecznych, tak zwanych mleczaków, u niemowląt będących między szóstym a dziewiątym miesiącem życia. W tym czasie u malucha pojawia się osiem siekaczy. Następnie, pomiędzy czternastym a dwudziestym miesiącem wyrastają pierwsze zęby tronowe, a między dwudziestym czwartym a trzydziestym miesiącem – drugie zęby trzonowe.

Poniższy rysunek przedstawia kolejność wyrzynania się poszczególnych zębów.

Wiadomo, że w tym wieku dziecko nie będzie w stanie zasygnalizować nam (tym bardziej powiedzieć), co mu dolega i co się dzieje. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy właściwie odczytali i zrozumieli objawy.  Najczęściej występującymi objawami u dzieci ząbkujących są: napuchnięte dziąsła, ślinienie się, podenerwowanie dziecka, zaburzenia snu, czasem gorączka lub stan podgorączkowy, utrata apetytu oraz sporadycznie biegunki, zaparcia, wymioty i wysypka na skórze. Jeżeli pojawią się te rzadsze z objawów, koniecznie należy udać się z dzieckiem do pediatry lub zasięgnąć porady stomatologa.

Podczas ząbkowania najczęściej dziecko bardzo się ślini. Należy pamiętać o tym, że wywołać to może podrażnienia na skórze wokół ust. Powinniśmy zadbać o to, aby nie doszło do zapalenia naskórka i często wycierać buzię malucha delikatnymi materiałami i smarować natłuszczającym kremem dla niemowląt.

Kolejne, na co należy zwrócić baczną uwagę, to higiena. Dziecko, które ząbkuje ma potrzebę i naturalny odruch brania wszystkiego, co znajduje się w zasięgu jego rączek, do buzi. Idealne będą wówczas dla dziecka specjalne gryzaczki, o których czystość będziemy dbać. Jeżeli dziecko wkładałoby do buzi brudne przedmioty, mogłoby to doprowadzić do zapalenia mieszka zębowego. A tu konieczna byłaby już interwencja stomatologa.

2 odpowiedzi na „Ząbkowanie

  1. susiee pisze:

    Większych głupot nigdy nie czytała!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: