Ząbkowanie w wieku poniemowlęcym

Przez drugi rok życia dziecko ząbkuje niemal cały czas. Najwięcej płaczu może spowodować wyrzynanie się pierwszych zębów trzonowych, co ma miejsce między dwunastym, a piętnastym miesiącem życia. Na drugą parę trzonowych zębów przyjdzie czas w wieku między dwudziestym, a dwudziestym czwartym miesiącem.

Dolegliwości spowodowane wyżynaniem się zębów mogą być dla dziecka bardzo nieprzyjemne i drażniące. Policzek od strony rosnącego zęba może być zauważalnie zaczerwieniony, spuchnięty i gorący. Każda z normalnych czynności, takich jak ssanie, żucie czy gryzienie może powodować ból. Dziecko może mieć z tego powodu nawet problemy ze snem, tym bardziej jeżeli nauczone jest ssać kciuk przez zaśnięciem.  Niestety nie ma prostego i działającego jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki sposobu na to, żeby po prostu przestało boleć. Pocieszające jest jednak to, że ból z pewnością nie będzie trwał dłużej, niż kilka dni na jeden ząbek. Są jednak sposoby, które mogą przynieść dziecku ulgę.

Zimny gryzak. Do kupienia są specjalne gryzaki, wypełnione żelem, który można chłodzić w lodówce. Taki gryzak może przynieść dużą ulgę, trzeba jednak uważać, żeby maluch nie przegryzł zabawki. Można również pomasować dziąsła dziecka palcem.

Trzeba pamiętać o tym, że gdy dziecko ząbkuje, nawet ssanie smoczka butelki może powodować nieznośny ból dziąseł. Można spróbować podawać dziecku napój w kubeczku.

Kolejna rzecz, o której należy pamiętać to fakt, iż u dziecka w czasie zimy bardzo łatwo o zapalenie ucha. Wspominam o tym w tym poście, ponieważ nie trudno jest pomylić u dziecka w tym wieku ból ucha z bólem dziąsła. W czasie zimowych spacerów konieczna jest czapka i szalik, które porządnie będą chronić szyje i uszy.  Jeżeli jednak zauważymy, że dziecko regularnie przykłada rączkę do jednego z policzków i dodatkowo nie może spać, ani jeść, powinniśmy odwiedzić lekarza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: