Pierwsze plomby, urazy zębów

Choćby małemu podobało się sie dotąd u dentysty, trudno oczekiwać zachwytu gdy dojdzie do zakładania plomby. Nie dramatyzujcie z góry tego wydarzenia, ale też nie wmawiajcie małemu, że to żadna przykrość. Nawet przy powierzchownym ubytku szkliwa, kiedy borowanie nie musi być bolesne, przenikliwy zgrzyt wiertła i wstrzykiwanie wody są wystarczająco przykre, zwłaszcza gdy zabieg dotyczy górnego ząbka. A gdy dziura sięga w głąb miazgi, zabieg jest bolesny. Wyjaśnijcie małemu, do czego służy wiertło dentystyczne, pokażcie w lusterku uszkodzony ząbek. Podczas borowania ma sie wrażenie, ze boli cała szczeka, wiec małego może pokrzepić świadomość, że dziura w zębie jest „taka maleńka”. Mały powinien wiedzieć, ze może poprosić o chwile odpoczynku (np. przez podniesienie ręki). Dzięki temu nie będzie czuł się bezradny i torturowany ani reagował paniką – teraz lub podczas następnej wizyty.

Traktowane z taktem i wyrozumiałością, dziecko w wieku przedszkolnym potrafi znieść niemal wszystkie zabiegi, jakim może być poddane u stomatologa. Bywają jednak wyjątki.  W razie stanowczych protestów musicie uzgodnić z dentystą tryb postępowania. Przymus fizyczny jest nie do przyjęcia, wiec albo ustalicie, że czeka się z zabiegiem kilka miesięcy – z nadzieją, ze mały wykaże więcej odporności- albo zapadnie decyzja, by podać łagodny środek uspokajający czy nawet zastosować znieczulenie ogólne – skoro natychmiastowa interwencja jest niezbędna. Znieczulenie musi odbywać się pod kontrola dobrego anestezjologa, wiec gdyby stomatolog chciał własnoręcznie aplikować środek znieczulający, musicie poszukać innego.

Ząbki nie są osadzone u dziecka bezpośrednio w kości szczękowej, lecz w wyściełającej ją warstwie elastycznej tkanki łącznej, która pełni rolę amortyzatora. Dlatego wybicie zęba może nastąpić jedynie pod wpływem bardzo silnego uderzenia.

Bezpośrednie uderzenie może wbić ząb mleczny na powrót w dziąsło. Czubek powinien być widoczny lub wyczuwalny pod palcem na powierzchni dziąsła, podobnie jak w okresie wyrzynania sie, a po pewnym czasie powinien wyłonić się ponad dziąsło cały ząb. Jeśli podczas urazu doszło do uszkodzenia nerwu, to rozwinie się martwica i ząbek wyraźnie zmieni zabarwienie na żółtawe. Stomatolog zapewne pocieszy was, ponieważ nawet martwy ząb może pozostać w szczęce i pełnić swoje zadanie do czasu, gdy wymieni go ząb stały.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: