Jak nie pomylić objawów ząbkowania z objawami choroby?

Niestety bardzo często zdarza się, że ogólne rozdrażnienie dziecka, jego niepokój, płacz lub drażliwość usprawiedliwiane są tym, że dziecku wyżynają się ząbki. Jeżeli dziecko bardzo dużo płacze i rodzicom nie udaje się go uspokoić na żadne znane im sposoby, tego rodzaju usprawiedliwienie ułatwia rodzicom poradzenie sobie z sytuacją i powoduje, że są bardziej cierpliwi. To z psychologicznego punktu widzenia zrozumiałe, ale… nie zawsze bezpieczne.

Pamiętać należy, że jeżeli dziecko jest płaczliwe i drażliwe przed piątym miesiącem to z pewnością nie jest to efekt ząbkowania. Pierwszy ząbek pokazuje się bowiem z piątym, a nawet częściej w szóstym miesiącu życia. Jest więc wysoce nieprawdopodobne, aby młodszy niemowlak płakał właśnie z tego powodu.  Tym bardziej, wiedzieć należy o tym, że pierwsze ząbki wyrzynają się bardzo łatwo. Nawet, gdy są już tuż pod skórą dziąsła, jedynymi objawami jest zaczerwienienie, ślinienie i naturalna potrzeba żucia. Pierwszy ból spowodowany ząbkowaniem może przytrafić się dopiero w momencie, gdy dziecko ma około roczku i zaczną wyrzynać mu się pierwsze zęby trzonowe.

PRZYPISYWANIE ZMIAN W ZACHOWANIU NIEMOWLĘCIA WYRZYNANIU SIĘ ZĄBKA MOŻE PROWADZIĆ DO ZANIEDBANIA CHOROBY.  Co roku do szpitali trafiają malutkie dzieci w ciężkim stanie, właśnie dlatego, że rodzice zignorowali objawy choroby, tłumacząc je ząbkowaniem.

Właściwe wyrzynanie się ząbka nie wywoła u dziecka takich objawów jak: gorączka, biegunka, wymioty, utrata apetytu, drgawki. Gdy pojawi się którykolwiek z tych symptomów choroby nie wolno usprawiedliwiać ich ząbkowaniem. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Jeżeli dziecko jest zdrowie i ząbkuje naszym zadaniem jest wycieranie mu buzi ze śliny i dbanie o czystość gryzaków.

Często reklamowane żele do dziąseł dla dzieci ząbkujących tak naprawdę są zbędne. Większość z nich zawiera środki chemiczne, które bardzo silnie działają, a wystarczy że będziemy pocierać dziąsła dziecka od czasu do czasu. Wówczas pomożemy maluchowi w tym samym stopniu, a w naturalny sposób.

Dodatkowa uwaga. To, że dziecko ząbkuje „szybko” lub „późno” w stosunku go typowych okresów ząbkowania, absolutnie nie świadczy o tym, jak dziecko się rozwija.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: