Dbanie o zęby dziecka w wieku poniemowlęcym

Tworzenie sie mocnych zębów, odpornych na próchnicę, jest związane z odpowiednią dietą. Pierwsze ząbki dziecka uformowały sie jeszcze w życiu płodowym, ich jakość zależy wiec od tego, jak żywiła sie matka w okresie ciąży. Teraz trzeba zadbać o to, aby następne ząbki dziecka wyrosły mocne oraz żeby nie psuły sie te, które juz są.

Dopilnuj, żeby dostarczać dziecku dużo wapna i witaminy D potrzebnych organizmowi do tworzenia kości i zębów.

Dowiedz się, czy woda, z której korzystacie, zawiera fluor. Ten śladowy minerał ma większe niż cokolwiek innego znaczenie dla wzmocnienia szkliwa i zapobiegania próchnicy. Jeżeli woda nie zawiera dość fluoru, zapytajcie pediatrę lub dentystę, jak najlepiej dostarczyć dziecku ten minerał.

Regularnie myj dziecku ząbki, szczególnie od momentu pojawienia się pierwszych trzonowców, które maja nierówne powierzchnie i do których łatwo przywierają kawałki jedzenia.

Celem jest usuniecie wszystkich resztek pokarmów z powierzchni zębów i ze szczelin miedzy nimi. Można to zrobić za pomocą malej, miękkiej szczoteczki. Należy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, ostatni raz po kolacji, tak żeby resztki jedzenia nie zostały w buzi na noc. Zawsze stosuj fluoryzowana pastę. Wskazane jest także bezpośrednie zastosowanie fluoru na zęby. Istotne znaczenie mają również jego śladowe ilości przy okazji połknięte przez dziecko. Słodkie, klejące się potrawy, zostające długo na zębach, stanowią największe niebezpieczeństwo wytwarzania kwasu powodującego próchnicę. Nie należy dawać tego typu potraw na zakończenie posiłku, chyba że dziecko zaraz potem będzie mieć dokładnie umyte ząbki. Nie pomaga zębom jedzenie po słodyczach jabłka. Znacznie lepiej zostaną wypłukane paroma łykami wody.

Nie dawaj małemu na noc do łóżka słodzonych smoczków ani butelek z mlekiem czy słodkimi napojami. Słodzone smoczki są przyczyną bardzo wielu przypadków próchnicy u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Nie ma potrzeby wprowadzać tego szkodliwego przyzwyczajenia. Nic takiego nie przyjdzie dziecku do głowy dopóki nie zostanie mu to zaproponowane. Niewątpliwie kuszące jest dać maluchowi butelkę do łóżka, jeżeli nie może usnąć. Pamiętaj jednak, że nawet zwykle mleko zawiera dość cukru, aby spowodować kłopoty z zębami, jeżeli przez długi czas znajduje sie w buzi. Słodzone napoje z butelki są równie szkodliwe, jak słodzone smoczki. Jeżeli juz musisz dać dziecku cos do ssania, niech to będzie zwykły smoczek albo butelka z wodą.

Zabierz dziecko do dentysty, zanim skończy dwa lata. Dentyści pracujący w przychodniach dla małych dzieci potrafią postępować z maluchami tak, ze mile wrażenia z tych pierwszych wizyt ułatwiają sprawę na później.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: